التهاب در دروازه اروپا همچنان ادامه دارد/ این بار ایرانی‌ها به ترکیه می‌روند؛ شاید توافق شود

التهاب در دروازه اروپا همچنان ادامه دارد/ این بار ایرانی‌ها به ترکیه می‌روند؛ شاید توافق شود

رییس کمیسیون حمل و نقل اتاق بازرگانی ایران

گفت: بر اساس آخـرین توافقـات، قرار شـد برای

 حـل مشکل تردد کامیـون‌های ایرانی و ترکیه در

 مرز بازرگان، هیاتی از بخش خصوصی برای حل

 و فصل اختلافات ترانزیتی به ترکیه اعزام شود.

 

مسعود دانشمند در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: پیشنهاد ترکیه مبنی بر پلمپ باک کامیون‌ها موضوعی است که خود جای تامل دارد. چون امکان پلمپ کردن خیلی از باک‌ها وجود ندارد یا برخی از باک‌ها چند محل خروجی دارند.

وی با اشاره به توافقات صورت‌ گرفته بین دو کشور مبنی بر پلمپ کامیون‌های ترک در مرز ایران از روز دهم آذر ماه گفت: با توجه به مشکلات پیش آمده قرار شد تا روز شنبه هفته آینده (22 آذرماه) در مرزها روان‌سازی انجام شود و برای عبور کامیون‌های ترکیه و پلمپ آن‌ها سخت گیری نشود. کامیون‌هایی که آمادگی پلمپ را دارند از مرز رد شوند و آن هایی که سوخت در اختیار ندارند از طرف ایران سوخت خریداری کنند.

پلمپ باک‌ها کار دشوار و در برخی مواقع نشدنی است

دانشمند در پاسخ به اینکه در برخی باک‌ها لوله ای وجود دارد که گازهای ناشی از بنزین از آن خارج می‌شود و حتی بعد از پلمپ باک می توان از طریق این لوله سوخت به باک رساند، گفت: بله، از طریق این لوله می توان سوخت را به باک رساند و به طور کلی پلمپ باک ها کار دشوار و در برخی مواقع نشدنی است.

الزام به ورود برخی کامیون‌های ایرانی با بنزین محدود به خاک ترکیه

وی در پاسخ به اینکه ظاهرا ورود برخی کامیون‌های ایرانی فقط باید با بنزین محدود به خاک ترکیه صورت گیرد، توضیح داد: این خبر به صورت رسمی اعلام نشده ولی برخی مامورین ترک این کار را انجام می دهند.

همچنین عطرچیان، مدیرکل ترانزیت و پایانه‌های مرزی درباره تصمیم های قطعی که از سوی سازمان راهداری ایران برای حل این مشکل گرفته شده است نیز اعلام کرده که آن گروه از کامیون‌های ترکیه‌ای که سوخت لازم را ندارند می توانند داخل شوند و سوخت به آن‌ها فروخته می شود. آن دسته از کامیون‌هایی که سوخت و امکان پلمپ ندارند پلمپ می شوند و سوخت در اختیارشان گذاشته می شود تا از مرز عبور کنند.